Нащадки Ікара мріють про небо

/Files/images/b/Image0010.JPG
Організатор:
Новини Городнянщини
Дата початку:
08.11
Дата завершення:
08.11
Час початку:
13:00
Місце проведення заходу:
Городня
Опис:

/Files/images/b/и.jpg У поточному році українське позашкілля та технічна творчість відзначають своє сторіччя. Міська станція юних техніків - одна із небагатьох у області, яким вдалось вціліти у період кризи та недолугих реформ. Більше того, на фоні загального занепаду дитячої технічної творчості вихованці нашої СЮТ впевнено виборюють перемоги та призові місця на обласних змаганнях та Всеукраїнських змаганнях дитячої технічної творчості. При цьому, їм доводиться змагатися із добре забезпеченими командами приватних шкіл, технічних лабораторій, які підтримуються спонсорами та меценатами, або мають достатнє бюджетне забезпечення.

/Files/images/b/а.jpg Так, 16 жовтня на обласному етапі Всеукраїнских змагань учнівської молоді з авіамодельного спорту команда станції юних техніків виборола впевнене третє місце. При цьому, Анна Примаченко та Євгеній Дубіна вибороли перемогу в особистому заліку. Решта учасників турніру - Богдан Дегтяр, Антон Шатило та Вікторія Маленок, хоч і не вибороли призових місць, але здобули необхідні бали для призового командного місця.

На цьому можна було б і завершити репортаж про авіамоделістів, однак ми вирішили подивитись на цей спорт ізсередини, бо кожну модель, яка бере участь у змаганнях, вихованці гуртка роблять власноруч. Перше, що вражає у лабораторії авіамоделізму - це розмаїття моделей - від повітряних зміїв та найпростіших паперових літаків до півтораметрових об'ємних моделей з гумовими чи механічними двигунами, літаючих копій всесвітньовідомих літаків та радіокерованих моделей.

-- Наші гуртківці проходять непростий шлях до змагань. Все починається з найпростіших моделей, які "вилітають" з дитячих рук. Далі вихованці переходять до складніших конструкцій, а до моделей рівня змагань доходять найнаполегливіші, бо спортивна модель планера, наприклад, складається з більш, як тисячі деталей, а на її побудову треба витратити до семи місяців копіткої праці. Потім потрібно ще чимало часу, щоб "навчити" модель літати. Часто трапляється і таке, що літак, на який витрачено стільки зусиль, просто вилітає із поля зору і його не вдається знайти. На жаль, не всі авіамоделісти здатні спокійно пережити таку втрату, тому частина дітей перестає займатись після такої невдачі. Однак найбільш наполегливі йдуть далі, а для декого авіамоделізм стає захопленням на все життя. Наприклад, вихованці нашої лабораторії - вже зрілі чоловіки Олександр Турейський та Вадим Бистревський - й досі збирають та запускають у небо моделі літаків, - розповів керівник гуртка Сергій Жаловський. До речі, він сам має спортивний розряд кандидата в майстри спорту з авіамоделізму, титул чемпіона Республіканських змагань з вільнолітаючих моделей, є бронзовим призером змагань з кордових моделей серед студентської молоді та володарем Кубку Двічі Героя Радянського Союзу В.В. Сенька "з повітряного бою".

/Files/images/b/б.jpg І хоч нині в авіамодельній лабораторії займаються переважно діти середнього шкільного віку та трохи старші, тут пам'ятають історію та традиції гуртка. Першими чемпіонами України з авіамоделізму від Чернігівщини стали саме вихованці нашої лабораторії Віктор Лещенко та Валерій Приходько. Також чемпіонами та призерами Всеукраїнських змагань ставали в різні роки Олександр Шарико, Валерій Жаловський, Ігор Дубина та Олександр Кухаренко. Загалом, авіамодельний гурток станції юних техніків виховав більше сотні переможців та призерів обласних змагань.

Маючи такий досвід попередників, сучасні авіамоделісти також прагнуть до нових висот і перемог. Після цьогорічного успіху команда гуртка вже працює над новими проектами. Діти захоплено будують нові літаки, планери та інші моделі для змагань. Щоправда, не забувають щось зробити і для душі - будують повітряних зміїв для розваг на свіжому повітрі, кімнатні моделі літаків, авіаційні іграшки для менших братиків та сестричок. Та головне - вони набувають знань, вмінь і навичок, які у майбутньому можуть стати у нагоді при виборі професії. Більше десяти вихованців гуртка закінчили свого часу авіаційні виші та училища. Не виключено, що авіація стане покликанням і для теперішніх авіамоделістів.
Проблема ж у лабораторії одна, характерна для більшості гуртків - матеріальне забезпечення.
-- Якщо раніше головною проблемою був дефіцит матеріалів, то нині - дефіцит коштів. Нині ринок надає широкі можливості для моделювання. Не проблема купити бальзу, гарну гуму, синтетичні клеї та новітні плівкові матеріали, однак все це коштує недешево. Так само й недешево обходяться поїздки на змагання. Тож єдине, що нині потрібно авіамоделістам - грошова підтримка наших проектів. Сучасні матеріали відкривають можливість на якісно новий рівень будівництва моделей літаків, відповідно - такі моделі можуть показати значно вищий результат, - розповів Сергій Жаловський.

П.Дубровський

на знімках: кістяк авіамодельної команди: Євген Дубіна, Анна Примаченко, Віка Маленок та Богдан Дегтяр з керівником гуртка Сергеєм Жаловським в авіамодельній лабораторії; Анна Примаченко запускає переможну модель на обласних змаганнях.




Дата останньої зміни 16 Жовтня 2023

Фотогалерея